Tomat- ( Solanum lycopersicum) ehk akaatsiaõun ehk armastuse õun ehk kuldne õun:)

   http://www.landwirtschaft-mlr.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1227350_l1/Tomaten.jpg

Peruust Euroopasse tõid tomati 16. sajandil hispaanlased. Hispaanias hakati seda kasvatama ilutaimena; tomati vilju peeti mürgiseks. Toiduks hakati tomatit tarvitama alles 18. sajandil esmajoonelt Itaalias kuid ka Prantsusmaal ja Hispaanias. Nende riikide rahvusköögis mängib tomat siiani väga olulist rolli. Ka on need kolm Euroopa suurimad tomatikasvatajad. Prantslased andsid algselt akaatsiaõunaks kutsutud tomatile ka uue imetleva nime pomme d'amour ehk 'armastuse õun', millest hiljem sai pomme d'or ehk 'kuldne õun'.

Tomatil on söödavad vaid viljad, rohelised osad sisaldavad mürgiseid aineid, mis on omased kõigile maavitsalistele kartuli sugulastele.

Tomatisordid

Tomatisortide üheks rühmitamise aluseks on suurus. Mida rohkem on seemnekambreid, seda suurem on tavaliselt vili.

 • Suureviljalised tomatid on 8–10 seemnekambriga lihatomatid ehk pihvitomatid, mis on lamedama kujuga ja sageli ribilised.
 • Keskmise suurusega nn normaaltomatid on enamasti 2–3 seemnekambriga siledapinnalsed ja kerajad.
 • Väikeseviljalised kirsstomatid ehk kokteilitomatid on 2 seemnekambriga, ümarad ja siledad. Maitselt enamasti magusad.
 • Veel on olemas näiteks kollased ploomisuurused "Viinamarjatomatid". Maitselt magusad.

Tomat sisaldab rohkesti vitamiine nagu B1, B2, B3, K, P, B6, C, karotinoide (lükopiin, beetakarotiin jt) ja mineraalaineid nagu kaaliumi-, raua- ja fosforsoolade näol. Valmis viljades on C-vitamiini peaaegu sama palju kui sidrunis, hästi omastatavat rauda rohkem kui kanalihas, kalas, piimas.Tomati viljades on 2,5-6,5% suhkruid, nad sisaldavad orgaanilisi happeid.

Tomat on dieettoiduaine.

Pole kinnitust leidnud arvamus, et tomat võiks häirida soolade vahetust organismis ja soodustada podagra arengut, samuti on põhjendamatu seisukoht, et tomat on kahjulik seepärast, et selles on oblikhapet. On selgunud, et tomatis pole oblikhapet rohkem kui kartulis.

Tomati viljades on 90% taimevett, 1% valkaineid, 0,2% rasva, 3,5% suhkrut, 0,8% kiudaineid, mineraalaineid ja bioloogiliselt aktiivseid aineid, vitamiine ja orgaanilisi happeid.

Ühes keskmises eestimaises tomatis on ca 60 mg C-vitamiini ja 1,6 mg A-vitamiini.
Ennekõike aga peitub tomati kaitsetoime saladus temas sisalduvas lükopeenis, mida peetakse kõige tõhusamaks antioksüdandiks. Antioksüdandid suudavad takistada ja isegi likvideerida vabade radikaalide kahjulikku toimet. Inimese organism ei ole ise võimeline lükopeeni tootma. Seepärast peaksid rohkelt tomatiroogi sööma just kohvisõbrad, suitsetajad, samuti suurlinnade saastatud piirkondade elanikud.

Rahvameditsiini seisukohalt on tomatit vähe uuritud. Ometi on tomatipulber laialt kasutusel farmaatsiatööstuses looduslike toidupreparaatide valmistamisel (Carotenoid Complex). Tomatis sisalduvad karotinoidid on olulised meie organismis raku tasemel, kus nad toimivad antioksüdantidena, neutraliseerides vabu radikaale ja reaktiivseid hapnikumolekule (rakumembraanide kaitse). Kõrge karotinoidisisaldus veres on aga tugeva tervise ja pika eluea tagatis. Tuleb üksnes teada, et tomatis leiduv karotinoid lükopiin omastub organismis paremini kuumtöödeldult. Karotiinist organismis moodustub A-vitamiin, mis deponeerub ja püsib kaua.A-vitamiini puudusel soovitatakse juua 1 kl tomatimahla päevas (nägemise halvenemisel on tomat omal kohal). Kuna tomatis on tugevatoimelised fütontsiidid, on tomati pehme sisu kasutusel infektsioonilistel nahahaigustel ja haavade ravil. Värske tomat ja tomatimahl on hea ainevahetushäirete, südame-veresoonte, neeruhaiguste, kehvveresuse ja mao-seedetrakti häirete puhul, kuid ei sobi kõrge maohappesusega kulgevate haiguste korral. Tomat mõjub soodsalt maksale, kuid ei sobi sapikivitõve puhul (sisaldab palju orgaanilisi happeid, mis soodustavad sapiteede kokkutõmbeid.

Rahvameditsiinis värskeid tomateid ja nende mahla kasutatakse polüvitaminoosi kõrvaldamiseks. Värsket mahla soovitatakse maohaavandi või maksahaiguse puhul. Siis kasutatakse pool klaasi hapukapsa mahla ja pool klaasi värsket tomatimahla. Juuakse 3 korda päevas pärast sööki.

Värskeid tomateid kasutatakse südame ja veresoonte haigestumisel, sh hüpertoonilise haiguse, stenokardia puhul ja pärast müokardi infarkti. Tomatid ja nende mahl aitab gastriidi puhul ning vähendab maomahla happelisust, verevaesust, mälu ja jõu kadumist.

Juues klaasitäie värsket tomatimahla saab inimese organism poole A- ja C-vitamiini vajalikust päevanormist. Tomatimahla on soovitav kasutada koos õuna-, kõrvitsa- ja sidrunimahlaga (vahekorras 2:4:2:1), eriti siis, kui on vaja liigsest kaalust vabaneda.

Lõuna-Ameerika rahvaste meditsiinis soovitatakse kasutada peamiselt kollase tomati mahla. Seda allergia raviks. Kollases tomatis on rohkem beetakarotiini, mis organismist väljutab kahjulikke aineid, parandab allergiavastast immuunsust, aktiviseerib seksuaalsust, stabiliseerib ainevahetust, normaliseerib vererõhku ja parandab nägemist. Karotiin lahustub hästi rasvas, seepärast on soovitav tomatisalateid taimeõliga valmistada.

Ohio riikliku ülikooli toiduteadlased kasvatasid oranži värvusega tomateid ning tegid katsete teel kindlaks, et sellised tomatid on tavapärastest, punastest tomatitest tervislikumad.

Oranžid tomatid sisaldavad sellist tüüpi lükopeeni, mida inimorganism omastab kergemini kui punastes tomatites leiduvat.

Lükopeen on antioksüdant, mis väidetavalt vähendab vähi, südamehaiguste ja vanusest tingitud nägemisprobleemide riski. Just lükopeen annabki punastele tomatitele ning teistele puu- ja köögiviljadele nende küllusliku värvi.

Dr. Steven Schwartz ja tema kolleegid kasutasid oma katsetes 12 täiskasvanud vabatahtlikku, kellele anti erinevatest tomatitest valmistatud tomatikastmega spagette. 13 päeva jooksul enne testi ei söönud katsealused aga üldse tomateid ega tomatitest tehtud toite.

Katsealustelt võeti vereproove – enne sööki ning iga tunni või kahe tunni tagant (kuni 10 tunni jooksul) pärast sööki – ning vereproove analüüsiti lükopeenisisalduse suhtes.

Tulemused näidasid, et lükopeeni omastamine oranžidest tomatitest valmistatud kastmest oli 2,5 korda parem kui punaste tomatite puhul. Lükopeenitase katsealuste veres lõpetas tõusmise ligi 5 tundi pärast oranžidest tomatitest tehtud kastme söömist ning sel hetkel oli selle näitaja umbes 200 korda suurem kui pärast punastest tomatitest tehtud kastme söömist.

«Kuigi punased tomatid sisaldavad palju enam lükopeeni kui oranžid tomatid, esineb suurem osa sellest sellisel kujul, mida inimorganism ei omasta kuigi hästi,» selgitas toiduteaduse ja     -tehnoloogia professor Ohio osariigist dr. Schwartz.

 «Uuringus osalenud inimesed said tegelikult oranžide tomatite kastme söömisel vähem lükopeeni kui punaste tomatite puhul, kuid nende organism suutis omastada palju rohkem lükopeeni kui punastest tomatitest,» märkis ta.


Tomatil ja selle mahlal on tugev bakteritsiidne toime, mistõttu rahvameedikud tarvitavad neid mädanevate haavade ja paisete ravimisel. Tomat ja tomatimahl vähendab kolesteriinitaset veres.

Tomat kosmeetilise vahendina on sama hea nagu kurk või porgand. Kuivale, närtsinud nahale on soovitav asetada 10-15 minutiks tomatimask.

Tomati kasutamine sooja toiduna, kuumtöödelduna on eriti kasulik.Paljudes viimastel aastatel läbiviidud uuringutes on selgunud, et tomatit süües väheneb meestel eesnäärmevähki, aga ka teistesse vähihaigustesse (mao- ja sooltevähki) haigestumise risk kuni 53 protsenti! Peaasjalikult soovitatakse tarbida töödeldud tomateid, sest teadlased ei saa kindlalt kinnitada, et värsked tomatid vähendavad haigestumisriski.Nimelt omastab organism lükopeeni töödeldud tomatitest, näiteks tomatipastast, tomatikastmest ja -supist ning grillitud tomatitest, palju rohkem kui värsketest (100 g värsketest tomatitest omastab inimene 3 mg lükopeeni, tomatimahlast aga juba 9 mg). Lükopeeni omastamist soodustab ka see, kui lisada tomatiroogadesse veidi toiduõli, sest lükopeen on rasvlahustuv.


Tomati ketšup

1 kg tomateid, 1 sellerimugul, 2 sibulat, 2 punast (rohelist) magusa pipra kauna (või õuna), 1/2 kl suhkrut, 1 spl soola, 1 tl 30% äädikat, 1/2 tl jahvatatud vürtse (muskaatpähkel, nelk, kaneel, pipar).

Tükeldatud köögivili keedetakse (küpsetatakse ahjus) pehmeks väljaimbunud mahlas ning surutakse läbi sõela või püreeritakse mehaaniliselt. Püree pannakse uuesti keema, lisatakse maitseained ja keedetakse parajal kuumusel pidevalt segades 10-15 min. Pannakse kiirelt eelkuumutatud pudelitesse või purkidesse, suletakse õhukindlalt. Et hoidisele ei tekiks seismisel hallitust, võib pinnale valada 1 cm paksune kuumutatud õli.

Tõeline vitamiinipomm, rohke karotinoidi sisaldusega oleks hautis segaköögiviljadest, mis säilib hoiuruumis järgmise saagini.

Tomatihautis

3 kg tomateid, 1 kg mugulsibulat, 1 kg porgandit, 1 kg kabatšokki, 1/2-1 kg magusat paprikat, 0,5 kg petersellijuurt, 200-300 g küüslauku, suhkrut, soola, äädikat, maitseürte, õli hautamiseks.

Puhastatud ja tükeldatud köögiviljad hautatakse õliga ahjus pehmeks, kõik komponendid eraldi. Ühendatakse suurde keedupotti, lisatakse maitseained, suhkur, äädikas. Keedetakse tasasel tulel ca 20-30 min. 5 min enne lõplikku valmimist lisatakse peenestatud küüslauk, et säilitada tema aroom ja raviomadused. Maitseürtidena kasutatakse basiilikut, majoraani, tüümiani.

Üksikute toiduainete vahekorda võib muuta või asendada samalaadsetega. Täidetakse kuumana purkidesse ja suletakse õhukindlalt.

Selline hoidis sobib koos kartuliga, makaronitoodetega, pizza katteks, suppidesse, lisandiks soojalt või külmalt kala-liha toitudele, iseseisva salatina, sooja võileiva katteks jne.

Hoidistada võib ka rohelist tomatit koos sibulatega, sel juhul 1 kg tomati kohta võetakse tunduvalt rohkem äädikat (st 3-4 spl 30%). Veel võib valmistada toorest tomatipüreed maitseürtidega (ilmtingimata basiilik) sügavkülmikusse. Selleks võiks kasutada külmutamisprotsessil jääkuubikute valmistamise nõud, hiljem külmunult ümber tõsta suurtesse karpidesse või kilekottidessse. On mõnus kasutada toitude maitsestamiseks, pizza valmistamisel jt.

Iseseisva toiduna sobib tomatit praadida (nagu kabatšokki), täita köögiviljadega-juustuga-hakklihaga ning seejärel ahjus küpsetada.

Tomat sobib köögiviljahautistesse, ahju vormiroogadesse seente, sibulate, hapukurkide, kartulite või pastadega (tangainetega). Rohkelt kasutatakse nende toitude juures küüslauku ja sibulat, ahjuroogade puhul kindlasti riivitud juustu. Tomatist võib valmistada imelise püreesupi, tihendainena jahu ja muna. Eraldi serveeritakse pidulikel juhtudel rõõsk vahustatud koor rohelise sibulaga.

Tomatisupp riisiga

1/2 kl riisi, vett, 1 1/2 l kondipuljongit, 1 sibul, 1 tl võid, 400 g tomateid, soola, suhkrut, pipart, maitserohelist.

Riis keedetakse veega eraldi. Keevasse puljongisse pannakse võiga läbikuumutatud peeneks hakitud sibul, tomatirattad, keedetud riis, maitsestatakse ja keedetakse 5-10 min. Serveeritakse rikkalikult tilli ja peterselli lehtedega, kõrvale võib pakkuda rohelisega maitsestatud hapukoort.

Hommikune tomatijook

3/4 kl kefiiri (maitsestamata jogurt), 1/4 kl tomatimahla, 3 tl hapukoort, 1 tl suhkrut, veidi soola. Maitsestada võiks veel kuivatatud ürtidega. Mahla asemel võib võtta ka toore tomati, kuid sel juhul kasutame mikserit.

Hommikusöögina tomatimahla joomine on laialt levinud, juurde võib pakkuda sooje võileibu juustuga, soolaseid küpsiseid, röstsaia, juustukuubikuid, oliive. Tomatimahla võib segada ka müslitega.


Valik tomati-dieetroogi

Gazpacho
1 kg küpseid tomateid
1 väike sibul
1 värske kurk
1 roheline paprika
küüslauku maitse järgi
tomatimahla
1 spl oliiviõli
1 spl veiniäädikat
soola, pipart, basiilikut, tüümiani, rosmariini
Saia- või leivakuubikutele:
2-3 küüslauguküünt
basiilikut, tüümiani, rosmariini
oliiviõli
Koori juurviljad ja lõika püreestamiseks parajateks tükkideks. Püreeri. Osa juurviljadest haki peeneks ja pane kõrvale. Lisa juurviljapüreele õli, tomatimahl ja ettevaatlikult, pidevalt maitstes veiniäädikas. Vajadusel vedelda veega. Pane külmkappi. Peenesta küüslauk ja pane oliiviõlisse. Haki sai (leib) kuubikuteks ja rösti. Serveeri suppi kaussides, lisa kõrvale taldrik peenestatud juurviljadega ning teine saia(leiva)kuubikutega.

Tomati-basiiliku-mozzarellavorm
6–8 suurt tomatit
150 g mozzarella’t
2 spl hakitud värsket basiilikut
oliiviõli
Määri ahjuvorm oliiviõliga ja puista üle hakitud basiilikuga. Lõika tomat ratasteks ja laota vormi. Lõika mozzarella õhukesteks viiludeks ja aseta tomatitele. Peale tilguta veidi oliiviõli. Grilli või küpseta kuumas ahjus, kuni roog on pealt kuldne ja juust sulanud.

Kreeka tomatid
3 väikest ploomtomatit
õli
1 spl riivsaia
2 spl feta juustu
0,5 tl kuivatatud punet
musta pipart
Poolita tomatid ja laota ahjuplaadile. Puista peale riivsaia, murendatud feta juustu, punet ja pipart. Küpseta 25 minutit 175kraadises ahjus. Serveeri kuumalt.

Hommikune tomatijook
200 ml tomatimahla
25 g mungoa idusid
1 tl hakitud peterselli
veidi kress-salatit
Sega kõik komponendid, maitsesta pipraga.

Fitness-tomatijook
1,5 dl keefi ri või maitsestamata jogurtit
0,5 dl tomatimahla
3 tl hapukoort
1 tl suhkrut
noaotsaga soola
hakitud maitserohelist
Sega kõik ained ja serveeri. Tomatimahla võid asendada 1 tomatiga, kuid sel juhul tuleb valmistada kokteil mikseriga.

Tomatisupp värsketest tomatitest
1–1,25 kg tomateid
1 keskmine sibul
1 väike porgand
1 sellerivars
2 spl oliiviõli
2 tl tomatipüreed
0,5–1 spl soola
2 loorberilehte
1,2 l köögiviljapuljongit (2 kuubikust)
Eemalda tomatitelt rohelised sabad, lõika sektoriteks ja eemalda valged südamikud. Tükelda sibul, porgand ja seller ning kuumuta õlis umbes 10 minutit. Lisa köögiviljadele tomatipüree, seejärel tomat, suhkur, veidi musta pipart ja loorberilehed. Sega ja lase haududa umbes 10 minutit, kuni tomatitest eraldub mahl. Lisa puljong ja lase keema tõusta. Vähenda temperatuuri ja hauta suppi umbes 25 minutit. Võta loorberilehed välja. Jahuta supp ja püreeri see või pressi läbi sõela.

Kõige kiirem tomatikaste

500 ml valmistamiseks

© Jamie Oliver 2006

Selle retsepti õppisin ma oma kaaslaselt ja mentorilt Gennaro Contaldolt. Tegemist on suurepärase lihtsa tomatikastmega pizza jaoks, mis sobib väga hästi ka pastaroogadega ja liha või kala kõrvale – kiirelt valmistatav, värske, healõhnaline ja maitsev.

oliiviõli
4 küüslauguküünt, kooritud ja peeneks hakitud
kimp värsket basiilikut, lehed rebitud
3 x 400 g kõrge kvaliteediga konserveeritud terveid ploomtomateid
meresoola ja värskelt jahvatatud musta pipart

Pane tulele suur kleepumisvastase kihiga pann ja vala sinna 4 vägevat lonksu oliiviõli. Pane küüslauk pannile, loksuta natuke ringi ja kui küüslauk hakkab kergelt värvi muutma, lisa basiilik ja tomatid. Tomatid pressi puulusika abil võimalikult puruks. 

Maitsesta kaste soola ja pipraga. Kohe, kui see keema läheb, võta pann tulelt ära. Vala kaste läbi jämeda kurna kaussi, puulusikaga suuremaid tomatitükke tagant surudes. Viska kurnast allesjäänud küüslauk ja basiilik minema, aga veendu, et sa tomati kogu tema headuses kaussi saad.

Vala kurnatud kaste uuesti pannile ja aja keema, siis keera kuumust vähemaks ja lase 5 minutit madalal tulel podiseda – see kontsentreerib lõhnu ja maitseid. Kaste on valmis siis, kui selle konsistents on pitsale määrimiseks paras.

Valmis kastet hoia külmkapis puhtas purgis – see seisab umbes nädala või nii. Seda võib ka portsukaupa külmutada, isegi kuubikualusel, nii et saad üles sulatada täpselt vajaliku koguse. Kuid ausalt öeldes saab kastet nii kiiresti valmistada, et samahästi võid selle valmistada just sel päeval, kui seda vaja on.


Küpsetatud tomatid vorstikestega

© Jamie Oliver 2006

6 inimesele

Selle roa juures on palju asju, mis mulle meeldivad: kõik küpseb ühel alusel; tomatite jaoks kasutame lihtsaid ja tugevaid maitsetaimi, nagu tüümian, rosmariin ja loorber, mis annab tõeliselt hea tulemuse – pooleldi röstitud, pooleldi hautatud värsked tomatid muutuvad maitsvaks, rikkalikuks ja tükiliseks soustiks, mis on kaugelt parem kui ükskõik mis, mida tehakse konservtomatitest; ja vorste me küpsetame, mis on minu meelest palju parem kui nende pannil praadimine või grillimine. Püüa osta parimad jämeda sisuga vorstid, mida saada on.

Kuna me kasutame värskeid tomateid, siis ainuke osa sellest retseptist, mis natuke tööd nõuab, on nende koorimine. Seda ei pea tegema, aga kuna see ei võta palju aega, siis parem tee ära. Ma usun, et tulemus on seda väärt.

PS  Kõik ülejäägid saab läbi hakkida ja järgmisel päeval oivaliseks pastaroaks muuta, kasutades penne või rigatoni pastat.

2 kilo häid küpseid tomateid, kujult ja suuruselt erinevaid
värsket tüümiani, rosmariini ja loorberit, igaüht kaks rootsukest
1 supilusikatäis kuivatatud oreganot
3 küüslauguküünt, kooritud ja peeneks hakitud
12 heakvaliteedilist Cumberlandi vorstikest või muud sealihavorstikest
extra virgin oliiviõli
Itaalia palsamiäädikat
meresoola ja värskelt jahvatatatud musta pipart

Eelkuumuta ahi kuni 180°C ja pane potitäis vett keema. Tomatikoore eemaldamiseks täksi tomatid noaotsaga ja pista 30 sekundiks keevasse vette. Nõruta kuivaks, pane külma vette, ja kui nad on nii palju jahtunud, et katsuda saab, tõmba nahad ära.

Võta paraja suurusega hästi ahju istuv küpsetuspann või -vorm, piisavalt suur, et tomatid ühes kihis ära mahuksid. Pane pannile kõik tomatid, ürdioksakesed, oregano, küüslauk ja vorstikesed. Raputa üle extra virgin oliiviõliga ja palsamiäädikaga ning maitsesta soola ja pipraga. Raputa kõik segamini ja tõsta vorstid pinnale, enne kui küpsetuspanni pooleks tunniks ahju viskad. Seejärel raputa küpsetuspanni ja keera vorstid teistpidi. Pane pann ahju tagasi 15-30 minutiks, sõltuvalt sellest, kui krõbedad, kuldsed ja mahlased vorstid sulle meeldivad.

Kui kõik on küpsenud, on sul intensiivse maitsega tomatine soust. Kui see tundub liiga vedel, tõsta vorstid välja, pane pann natukeseks ajaks pliidile ja kuumuta senikaua, kuni saad sobiva konsistentsi – mina jätan tavaliselt üsna vedelaks – ja siis pane vorstid tagasi. Kontrolli, kas maitsestatud on piisavalt ja serveeri koos 10 minutit ahjus soojendatud heakvaliteedilise leivaga (sellega on mõnus tomatisousti kokku korjata) või kartulipudru, riisi või polenta’ga (maisi- või odrajahupuder), kõrvale roheline salat ja meeldiv klaasike veini.


Täidetud tomatid Tex Mex krevetisalatiga

 • Mis meil vaja on?
  • 4 tomatit
   40 g kooritud krevette
   100 g mehhiko salatit
   40 g mozarella juustu
   Santa Maria küüslaugusalsat (Garlic Salsa)
   Soola, pipart
   Õli
Retsept
Lõika tomatitel “kaas pealt” ja eralda teelusikaga sisu.
Valmista salat. Poes on müügil ka valmis külmutatud salat, kuid soovi korral võib selle samadest komponentidest ise valmistada (paprika, sibul, porgand, hernes, mais, seller, punane aeduba). Kuumuta salat wok-pannil, lisa salsa ja kooritud krevetid ning maitseained. Täida tomatid salatiga, peale aseta mozarellajuustu tükike ja küpseta ahjus 5-8 min.


Tomatite koorimine

aja mingi suvalises anumas nii palju vett keema, et see kataks tomatid - tomateid ära siiski keema pane, enne lihtsalt kontrolli! sinna võib mahtuda üks tomat, aga võib ka mitu korraga. eemalda tomatitel rohelised 'sabad' ja tee alumisele poolele väike ristlõige ning kasta tomatid umbes minutiks keevasse vette ning seejärel kohe külma vee alla. nüüd tuleb koor ilusti lahti :)

Avokaado- virsiku- tomatisalat

www.marions-kochbuch.de/index/1919.htm